Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Rotmistrz Witold Pilecki - najodważniejszy z odważnych.
1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy VIII i III, wspierani przez Panie: Marię Miazgę i Edytę Chełchowską -Drąg, przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony jednemu z Żołnierzy Niezłomnych-Witoldowi Pileckiemu. Jest to postać niezwykła w historii naszej ojczyzny i należy kultywować pamięć o tym bohaterze.

Mikołaj i Kasia w formie dialogu i prezentacji przypomnieli biografię Rotmistrza. Urodził się w Rosji jako wnuk zesłańca powstania styczniowego. W jego domu zawsze pamiętano o polskich korzeniach. Gdy nastał rok 1920, Witold jest młodym żołnierzem. Jako ochotnik bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Otrzymuje dwukrotnie Krzyż Walecznych, jak podkreśliło dowództwo ,,za odwagę i oddanie Polsce”. Jednak największym sprawdzianem jego niezłomnych zasad moralnych i wojskowych była II wojna światowa. Witold Pilecki walczy w kampanii wrześniowej, a później działa w konspiracji. Największym aktem odwagi było dobrowolne pójście do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Rotmistrz podjął się tego zadania, aby przekazywać informacje o ludobójstwie i zbrodniach popełnianych w obozie. Nie tylko stworzył siatkę konspiracyjną w Auschwitz, ale uciekł z ,,piekła'', aby dawać świadectwo o hitlerowskich zbrodniach.
Uczniowie uczestniczący w apelu, w skupieniu i z uwagą obejrzeli krótki film o losach Witolda Pileckiego przygotowany przez Mikołaja Wybrańca. Wysłuchali piosenek patriotycznych zaśpiewanych przez: Maję Ankus oraz połączony chór uczniów klasy VIII i III.

Autor tekstu: Maria Miazga
zaktualizowano: 02-03-2020

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009