Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
DZIEŃ HISZPAŃSKI W POMOCNEM
W poniedziałek 17 lutego przedszkolaki poznały Hiszpanię ze stolicą w Madrycie, jedno z trzech państw na Półwyspie Iberyjskim. Tego dnia dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek na temat zwyczajów kulturowych w tym kraju, np. Korrida – pokazowa walka torradora z bykiem czy też, że Real Madryt i FC Barcelona to właśnie hiszpańskie kluby sportowe. Maluchy zobaczyły, jak prezentuje się flamenco - tradycyjny orientalny taniec hiszpański. Usłyszały także, jak w języku hiszpańskim brzmią powitania: iH

Natomiast hiszpański obiad wygląda zazwyczaj tak: na pierwsze danie je się sałatkę, ewentualnie jakieś warzywa na ciepło: smażone, gotowane (zieloną fasolkę, szpinak, czasami z ziemniakami). Na drugie danie je się mięso lub rybę, bez niczego, czyli dzielą nasze polskie drugie danie na dwie części. Inne nowe przysmaki kulinarne, jakie ujrzały przedszkolaki w prezentacji multimedialnej, to Turrón - rodzaj nugatu, który podaje się w Hiszpanii, głównie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zastępuje on opłatek, ponieważ to właśnie tą przekąską Hiszpanie dzielą się przy wigilijnym stole. Przygotowuje się ją z miodu, cukru, białek, a także z migdałów oraz orzechów laskowych. Churros zaś, hiszpański przysmak śniadaniowy, to deser, który kształtem przypomina pręty o przekroju gwiazdy. W smaku przypominają nieco polskie pączki bez nadzienia. W części praktycznej zajęć dzieci tłoczyły sok z pomarańczy i wspólnie z paniami przygotowały egzotyczny talerz owocowy oraz deser z galaretką i mango w roli głównej.

Autor tekstu: B. Bednarczyk
zaktualizowano: 01-03-2020

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009