Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
KONCERT PIEŚNI HISTORYCZNYCH ,,ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ”
,,Płomień rozgryzie malowane dzieje.
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje.
Pieśń ujdzie cało!”

Adam Mickiewicz ,,Konrad Wallenrod – Pieśń Wajdeloty”W dniu 7 listopada 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piotrowicach odbył się Koncert Pieśni Historycznych ,,Śpiewamy dla Niepodległej”. Ideą tego wydarzenia było ukazanie historii polskiej pieśni i piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży naszej szkoły z akompaniamentem na żywo. Każda wykonywana pieśń zawierała również komentarz dotyczący jej twórców oraz czasu, w jakim powstała. Nie zabrakło strojów i rekwizytów nawiązujących do treści historycznych i patriotycznych. Przesłaniem tego apelu było uwrażliwienie uczniów na wartości patriotyczne. Kultywowane tradycje w słowie i muzyce pozwoliły narodowi polskiemu przetrwać 123 lata niewoli. Młodsi i starsi uczniowie zaprezentowali utwory z okresu: powstania Konstytucji 3 maja, Insurekcji Kościuszkowskiej - 1794, odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz Powstania Warszawskiego-1944. Na scenie pojawili się mężowie stanu: Józef Klemens Piłsudski w odezwie do narodu, Jan Ignacy Paderewski przy fortepianie i żołnierze powstań narodowo-wyzwoleńczych. Koncert zakończył się wielkim aplauzem. No cóż, pewnie podobało się. Scenografię przygotowały Panie: Edyta Drag, Monika Malinowska oraz Agnieszka Miedzińska. Rys historyczny opracowała Pani Maria Miazga, zaś pomysłodawcą takiego przekazu, reżyserem, jak również akompaniatorem był Pan Edmund Gacek.

Autor tekstu: Edmund Gacek
zaktualizowano: 14-11-2019

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009