Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Wycieczka do Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka”
W środę 3 lipca w kolejny dzień półkoloni letnich uczniowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka”. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez przewodnika „Osówki", który na początku zapoznał ich z planem wspólnego zwiedzania naziemnej i podziemnej części drążanego w czasie II wojny światowej Kompleksu „Riese” („Olbrzym”). Przy drążeniu podziemnych tuneli, od 1943 r niemal do końca wojny pracowali więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Obecnie znanych jest 9 km chodników, z których do zwiedzania udostępniono 1.700.
Następnie wszyscy po założeniu kasków ochronnych, mogli wejść do podziemnej części Tajemniczego Podziemnego Miasta „Osówka”. Spacerując podziemnymi tunelami oraz korytarzami oglądali wystawy i eksponaty związane z zabezpieczeniem obiektów podziemnych, wyposażenia żołnierzy podczas walk na froncie, uzbrojenie armii na frontach II wojny światowej oraz sprzęty używane podczas budowy obiektu „Riese”.
Zwiedzając podziemia, w których panuje stała temperatura w ciągu roku 5-7°C, z ochotą odpowiadali na pytania zadawane im przez oprowadzającego ich tunelami i korytarzami, wśród których były pytania o poznananych gatunkach nietoperzy Podziemnego Miasta, odczytywanie i nazw sprzętu wojskowego czy określanie części sztolni. Ponadto dowiedzieli się, że w Osówce znajdują sią dwa miejsca (z 16 miejsc) zimowego bytowania nietoperzy w Górach Sowich objętych ochroną prawną jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja nietoperzy w Górach Sowich”.
Uczniowie powrócili z wycieczki w wesołych nastrojach i pełni nowej wiedzy historycznej poznanej na trasie edukacyjnej Podziemnego Miasta „Osówka"

Autor tekstu: Anna Karlińska
zaktualizowano: 04-07-2019

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009