Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Wycieczka klas I-III do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach z projektu unijnego pt. „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Męcinka”
Wycieczka do Huty Szkła „Julia” w Piechowicach to część zaplanowanych warsztatów naukowych z projektu unijnego pt. „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Męcinka”. We wtorek 7 maja 2019r. o godzinie 8: 00 zebraliśmy się przed naszą szkołą w Piotrowicach. Wsiedliśmy do autobusu o godzinie 8:25. Przed nami było 56 km do celu wycieczki. Jechaliśmy około godziny, śpiewając i rozmawiając po drodze. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, pani przewodnik już czekała. Przywitaliśmy się grzec

Huta szkła w Piechowicach to obiekt zabytkowy. Powstała w XIX wieku na polecenie rodu Schaffgotschów i z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Początkowo nosiła nazwę Josephine. Od 2006r. jest w rękach prywatnych lecz udostępniona dla turystów. Zwiedzanie jest niezwykle interesujące, bo odbywa się w czasie pracy rzemieślników. Czekając na przewodnika można było obejrzeć zgromadzone na dziedzińcu dawne narzędzia pracy szklarzy. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wszystkie działy produkcji szkła. Każdy z nich jest bardzo ciekawy. Z oczywistych względów największe wrażenie wywarł na nas sam proces wydmuchiwania szklanych naczyń przy ogłuszającym szumie płomieni dobywających się z hutniczego pieca. Kolejne stanowiska to praca szlifierzy, polerów, dekoratorów i pakowaczy. Trzeba nadmienić, że huta „Julia” to jeden z nielicznych zakładów produkujących szkło kryształowe. O technologii i ciekawostkach związanych z jego produkcją podczas godzinnej wycieczki po zakładzie, opowiadała ze swadą i znajomością tematu pani przewodnik. Najciekawsze były wystawy prezentujące kryształowe naczynia wykonane na zamówienie np. kryształowe puchary jako trofea sportowe. Przy hucie funkcjonuje sklep z kryształami. Sklep jest połączeniem kawiarenki z galerią sztuki. Estetyczne wrażenia potęgują piękne dobrane kolorami ekspozycje kryształów. Byliśmy zachwyceni kryształowymi wyrobami, grą świateł i krystalicznym dźwiękiem szlachetnego szkła. Po zwiedzaniu czekała na nas przygoda z malowaniem! Nasza zabawa polegała na własnoręcznym malowaniu na kryształowym szkle. Wszystkie małe dzieła sztuki stworzone przez nas na zajęciach to oryginalna i własnoręcznie wykonana pamiątka. Spędziliśmy tam miłe chwile podziwiając wyroby huty „Julia” i poznając ciekawe zawody. Wycieczkę polecamy każdemu!

Uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami.

Autor: Edyta Chełchowska-Drąg

zaktualizowano: 14-05-2019

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009