Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych
Od 2011 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Jak sama nazwa mówi, uroczystości mają charakter państwowy i celebrowane są 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Byli to ostatni ogólnopolscy koordynatorzy walki o wolność Polski z nową sowiecką okupacją.

Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody tego święta, przygotowując apel przypominający o bohaterskiej postawie ,,żołnierzy niezłomnych”. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski, ksiądz dr Marek Kluwak oraz dyrektor Zespołu Szkół w Męcince p. Bogusława Kałużna. Zaproszonych gość powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piotrowicach p.Jolanta Cisoń.

Apel został przygotowany przez uczniów klas ósmych oraz klasy drugiej, a scenariusz uroczystości opracowały panie Maria Miazga i Edyta Chełchowska-Drąg. Przypomniano, kim byli bohaterowie antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, czyli żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim. Wypowiedziano ich nazwiska i pseudonimy, ale bohaterem uroczystość uczyniono jednego z najodważniejszych żołnierzy-Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego historia życia odzwierciedla bowiem losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy po wojnie stali się ,,wyklętymi”. Podkreślono, że życiorys Witolda Pileckiego to wzorzec patrioty, który obowiązek żołnierski stawiał na pierwszym miejscu. Młodzież z klas ósmych na cześć bohaterów ,,niezłomnych” recytowała wiersze i śpiewała pieśni. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy II, którzy opowiedzieli o pięknie naszej Ojczyzny. Apel zakończył występ p. Edmunda Gacka, który zaprezentował pieśń ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Uroczystość stała się nie tylko wspomnieniem Polaków-patriotów, ale lekcją historii.

Autor tekstu: Maria Miazga

Po uroczystej akademii nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przez Wójta Gminy Męcinka Mirosława Brzozowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Męcinka Waldemara Talara, Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Męcinka Iwonę Torończak – Kaczor oraz delegacje szkół Gminy Męcinka.

źródło i fot. mecinka.pl
zaktualizowano: 06-03-2019

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009