Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Wykłady z fizyki, kino i basen
Dnia 26 lutego br. uczniowie klas ósmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piotrowicach oraz Szkoły Podstawowej w Męcince uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Program imprezy składał się z trzech części.

Na początek młodzież szkolna brała udział w wykładzie z fizyki z doświadczeniami pt. „Fale elektromagnetyczne”. Wykład odbywał się w Instytucie Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Ewa Dębowska w sposób jak najbardziej przystępny starała się wytłumaczyć wszystkim obecnym własności fal elektromagnetycznych. Z pomocą asystentów prowadziła przez dwie godziny zajęcia, w których dominowały obszernie objaśniane doświadczenia. Na wstępie uczniowie zapoznani zostali z całym spektrum fal elektromagnetycznych – od fal radiowych do promieniowania gamma. Poznali parametry, za pomocą których fizycy opisują fale (częstotliwość, długość fali). Najciekawsze były doświadczenia przeprowadzone w zakresie fal widzialnych: zjawiska odbicia i załamania, nakładania się barw, dyfrakcja, interferencja i polaryzacja oraz zjawisko fotoelektryczne – wszystkie
w odniesieniu do zjawisk zachodzących w przyrodzie (np. powstawanie tęczy). Wszyscy pełni wrażeń, wzbogaceni o nową wiedzę opuszczali salę wykładową.
Po wykładzie młodzi adepci uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Helios oraz korzystali z basenów rekreacyjnych wrocławskiego Aquaparku.

Autor tekstu: Zygmunt Dołhań
zaktualizowano: 06-03-2019

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009