Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Ogólnopolskie obchody dnia głośnego czytania z Gangiem Słodziaków
Czytanie dzieciom wpływa na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Z okazji wydania ilustrowanych opowieści o przygodach "Gangu Słodziaków", sieć sklepów Biedronka ogłosiła konkurs dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania.

Nasza szkoła podjęła tę inicjatywę na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców, zgłaszając swój udział w konkursie. Aby wypracować nawyk codziennego czytania, każde dziecko otrzymało album z drzewkiem czytelniczym, w którym za każdy dzień głośnego (minimum 10 min.) czytania otrzyma od wychowawcy naklejkę ze Słodziakiem. Jednym z zadań konkursowych było zorganizowanie „Obchodów Dnia Głośnego Czytania”, taki dzień przypada na 29 września. Obchody tego dnia, zostały zorganizowane w czwartek 27 września 2018 r., przez wychowawców klas I-III, we współpracy z panią Bożeną Moderacką nauczycielką z naszej biblioteki szkolnej. W sali lekcyjnej klasy II zostało przygotowane miejsce do czytania dla naszych uczniów i gości. Pierwszym z nich była Pani dyrektor Jolanta Cisoń, która otworzyła naszą uroczystość. Uczniowie z najstarszych klas, także zaszczycili nas swoją obecnością. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, ten cytat Wisławy Szymborskiej przyświecał nam wszystkim, w naszym dniu głośnego czytania, z którego uczyniliśmy świetną zabawę. Starsi uczniowie czytali młodszym a młodsi starszym. Czytając zatrzymywaliśmy się tłumacząc trudne wyrazy, ortografię i dyskutując o przeczytanych przygodach bohaterów książki. Ciekawa była interpretacja przygód naszych Słodziaków, według starszych uczniów, którzy przyznali, że dawno nie czytali bajek i zapowiedzieli, że powrócą do ich czytania. Miła, ciepła, rodzinna, wręcz bajkowa atmosfera, zapanowała w naszej sali. Panie wychowawczynie przygotowały dla wszystkich gorącą czekoladę, zagadki sprawdzające nasze czytanie ze zrozumieniem i zabawę w kalambury, które wszyscy kochają. Nasz dzień głośnego czytania okazał się cudowną imprezą, którą będziemy cyklicznie powtarzać. Po godzinie czytania i zabaw, przeszliśmy do kolejnego zadania konkursowego, którym było napisanie lub narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków i przedstawienie jej w zależności od poziomu:
Klasy I- rysują swoje historie;
Klasy II - tworzą komiks;
Klasy III - piszą krótkie historie i je ilustrują.
Nagrody konkursowe na szczeblu ogólnopolskim to dofinansowanie księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł oraz nagrody dla zespołu klasowego. Fundatorem nagród jest Jeronimo Martins Polska SA, właściciel sklepów Biedronka.
Dziękujemy wszystkim za zabawę i prosimy o trzymanie kciuków za nasz konkurs!

Autor:
Edyta Chełchowska-Drąg

zaktualizowano: 03-10-2018

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009