Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżnia
Warsztaty piekarnicze „Zrób to sam” w Dobkowie
W dniach 27 i 28 marca 2018 r. nasi uczniowie z klasy I,II, III A i III B już kolejny raz odwiedzili ,,Galerię pod aniołem” Państwa Zenona i Bogusławy Rudnickich, znajdującą się w malowniczej miejscowości Dobków w Górach Kaczawskich, w gminie Świerzawa. Tym razem braliśmy udział w warsztatach piekarniczych pt. „Zrób to sam” - pizza.

Wprowadzeniem do zajęć był krótki „wykład” pt. „Historia rolnictwa oraz historia chleba”, z której dowiedzieliśmy się o zawodach oraz sprzętach, uczestniczących w procesie wypieku różnego rodzaju ciast. Dzieci rozpoznawały rodzaje zbóż, obserwowały mielenie ziaren w żarnie, wyrabianie i formowanie ciasta i przygotowanie go do późniejszego wypieku w piecu chlebowym. W prelekcji nie zabrakło historii powstania pizzy, która jest obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. W wersji podstawowej był to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, dopiero znacznie później zaczęto używać także ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowanego sosem pomidorowym, posypanego tartym serem mozzarellą i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno. Po krótkim „wykładzie”, nie pozostało nic innego, jak zabrać się do pracy. Nadszedł czas, kiedy dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności kulinarne w pieczeniu tego niezupełnie włoskiego "wynalazku". Drogą losowania Pani gospodyni podzieliła nas na sześć grup - rodzin. Wszyscy zgodnie przygotowaliśmy miejsca pracy, posypała się mąka, polała woda, połamały drożdże i w miskach zaczęły tworzyć się plastyczne kule, dokładnie ugniatane przez kilkanaście minut. Następną czynnością było odstawienie ciasta w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W międzyczasie wszyscy w grupach mogli przygotować dodatki do placków, każdy wg własnego wyboru. Kiedy ciasto dostatecznie urosło można było je rozłożyć na blaszkach: przy pomocy wałka, ugniatając lub rozciągając w powietrzu. W ten sposób powstało kilkanaście różnych pizz, kolejno degustowanych przez uczestników prosto po wyjęciu z pieca chlebowego. Było … pysznie!!!

Autor: Edyta Chełchowska-Drąg

zaktualizowano: 07-04-2018

projekt - Rozwoj kompetencji kluczowych droga do sukcesu w Gminie Mecinka
Zobacz powiązane artykuły: informacje o projekcie
Copyright © SN-DESIGN Wojciech Dąbrowski 2009